Beszélgetünk? Mozgunk? És még…?
“Ha van tested, akkor táncos vagy.”
(Gabrielle Roth)
Mostanában szembesültem vele, hogy úgy tűnik, nem beszélek eleget arról, hogy mi várható, ha valaki egyénire jön hozzám – úgyhogy most írok kicsit erről.
Szomatikus coaching alkalmak ezek, tehát várhatóan nem csak beszélgetünk.
Előfordulhat, hogy mozgunk, vagy táncolunk is, de nem feltétlenül.
Azon múlik, hogy aki ott van, az mire nyitott éppen.
Ha valaki nem gyakorol semmilyen mozgásmeditációs technikát, ráadásul éppen fáradt is, akkor lehet, hogy már az is éppen eléggé komfortzónán kívüli, ha arra hívom, hogy figyeljen meg bizonyos történéseket a testében.
Ez a minimum, ami egy beszélgetős coachinghoz képest más: hogy a testtudatosság jelen van, figyelünk a test jelzéseire, arra, hogy mi történik a testünkben.
Ha pedig valaki rendszeresen táncol, komfortos és gyakorlott a testével való együttműködésben, akkor lehet, hogy bizonyos kérdéseket szabad mozgással fedezünk fel közelebbről.
A kettő között pedig van számtalan lehetőség és fokozat, dolgozhatunk például különböző testhelyzetekkel, szerepcserékkel, érintéssel, kérdésekkel, mindazzal, ami a kettőnk közötti térben történik.
Az biztos, hogy te vagy a főnök: a te jelzéseid alapján megyünk erre vagy arra, és a visszajelzésed alapján változtatunk irányt. Biztosan nem foglak belekényszeríteni egy olyan helyzetbe, ami túl sok. Persze nem célunk a kényelmetlenséget elkerülni – hiszen a tanulás sokszor épp ezekben a helyzetekben történik – de az fontos, hogy csak annyira kerüljünk komfortzónán kívül, ami még nem pánikzóna: ahol tudunk tanulni.
Minden helyzet más, mindenkinek épp más lehet támogató.
Az alapvetésem az, hogy ha a testünkhöz kapcsolódunk, akkor a lényünknek egy tágasabb dimenziójával dolgozunk, mintha csak az elménkkel próbálnánk megoldani valamit.
Másféle válaszokat is kapunk, más dolgokat is észre tudunk venni.
Egy vagy több alkalom? Ez is teljesen egyéni. Ha nem jársz más egyéni folyamatba, akkor hasznos lehet több alkalom, hogy mélyebben tudjunk dolgozni egy-egy kérdésen, vagy hogy folyamatos támogatást kapj a változtatáshoz, a fejlődéshez. Ha jársz terápiába, lehet, hogy egy-egy alkalomra van szükséged időnként, ami kiegészíti a terápiát, másféle megértéseket hoz felszínre, vagy segít integrálni, feldolgozni a tánc műhelyeken átélt folyamatokat.
(Én így használtam a mozgásos coachingot: a rendszeres terápia mellett időnként kértem az egyik mozgástanáromtól (Rosie Perkstől vagy Adam Barleytól) egy egyéni alkalmat, ami egy másfajta tapasztalást, perspektívát hozott, amit aztán tovább tudtam vinni a terápiába.)