Most akkor tudatos vagy nem…?
Mi alapján mondjuk azt a kollégáimmal, hogy mi vagyunk a Conscious Dance Hungary?
Van a tudatos táncoknak egy nemzetközi szakmai szervezete, az ICMTA.
Azokat a módszereket tekintjük mi is a tudatos tánc módszereinek, amiket ők annak tartanak, így tehát azok a tanárok részei a Conscious Dance Hungary csoportnak, akik ezen módszerek (5Ritmus, Movement Medicine, Soul Motion, Azul Embodied Movement, BISO, Devon School of Soul Motion, freedomDANCE, Middle Earth Medicine Ways, Open Floor, SomaSource) egyikében képződtek.
A közösségen gondolkodtam el vasárnap este. Megnéztem, mit is jelent a szó.
Amikor magyarul kerestem rá, olyan definíciókat találtam, ami szoros kapcsolatot, együttélést, közös vagyont, közös értékeket feltételez. Amikor angolul, akkor pedig azt, hogy egyszerűen közös attitűd, közös érdeklődési kör alapján is közösségnek tartanak embercsoportokat.
Ilyen a mi táncos közösségünk is. Nagy és tágas és laza – de van.
Amikor a panelbeszélgetés végén beszélgettünk a közösségről, akkor is ez jutott eszembe: hogy a tánc egyik nagy ajándéka, hogy megélhetjük az egyéniségünket és egyéni szabadságunkat egy közösségben: kapcsolódhatunk úgy másokhoz, hogy közben önmagunk vagyunk.
Ez az, amit a Movement Medicine úgy nevez, hogy “individuality without conformity”.
Vagyis tartozhatunk egy csoporthoz úgy is, hogy nem vagyunk birkák.
Nem kell a saját értékeinket feladni ezért, hogy odatartozzunk valahová.
Jó sok transzgenerációs és történelmi sebet gyógyítunk ezzel egyéni és kollektív szinten is.
És hogy milyen a közösség, annak az egyik legjobb fokmérője az, hogy hogy érzi magát az, aki először jön egy táncra. Hogy azt érzi -e, hogy kívülálló egy olyan helyen, ahol mindenki mindenkit ismer, vagy érzi -e a nyitottságot a térben, meg tud -e érkezni?
És ez mindannyiunkon múlik, ezt együtt teremtjük.
Vasárnap megtartottuk a második Feet First (Conscious Dance Hungary) Közösségi Napot, ahol a módszerek magyarországi képviselőinek többségével találkozhattatok.
És itt rögtön van egy kérdéses fogalom: mi az a conscious dance, vagyis tudatos tánc?
A Science Direct szerint a tudatos tánc egy koreográfia nélküli, nem értékelő/ítélkező szemléletű mozgásforma, ami többnyire csoportos formában valósul meg és célja az autentikus önkifejezés, önfelfedezés, az egyének közötti kapcsolódás megtapasztalása és a gyógyítás.
Nekem felemás kapcsolatom van ezzel a megnevezéssel, mert igen, tudatos tánc abban az értelemben, hogy az éber figyelmet és jelenlétet gyakoroljuk a mozgáson keresztül, de abban az értelemben meg inkább tudattalan, hogy az ösztönös mozdulatok engedésével teret adunk annak, hogy a testből kioldódjanak, feszültségek, traumák – anélkül, hogy tudatosítanunk, értenünk kellene, hogy mik ezek.
Én jobban szeretem a szabad tánc alapú mozgásmeditáció elnevezést, de nemzetközileg a ‘conscious dance’ elnevezés az általános.